שוק ההון והבורסה - שאלות ותשובות

15
פברואר

שוק ההון והבורסה - שאלות ותשובות

שוק ההון והבורסה - שאלות ותשובות

שוק ההון כולל גופים רבים, בנקים, חברות ביטוח, קופות גמל, קרנות נאמנות ועוד. אך באוזני מי שלא סיים תואר בכלכלה שוק ההון מתחבר לבורסה. זהו עולם מרתק, מאתגר ומסעיר שעבור רובנו רב בו הנסתר על הגלוי. כדי להבין קצת את המסחר בבורסה ליקטנו את השאלות הנפוצות הבסיסיות ביותר ופנינו אל המומחים לבקש תשובות.

למה צריך בורסה?

הפעילות הפיננסית המתנהלת בבורסה היא אחת הדרכים העיקריות לגיוס הון באמצעות הנפקת מניות הן בידי הממשלה והן בידי חברות פרטיות. החברות העסקיות משתמשות בהון המגויס למטרות שונות כמו הרחבת הפעילות העסקית, מחקר, פיתוח, השקעה בציוד ועוד. הממשלה יכולה להשתמש בכסף לצורך הפרטה של חברות ציבוריות ולהעביר למשקיעים את גרעין השליטה בחברה.

מי יכול לקנות ולמכור מניות בבורסה?

 כל אחד. אומנם לציבור הרחב אין גישה ישירה לבורסה, אך הוא יכול לרכוש בה מניות באמצעות מתווכים, דרך הבנקים או ברוקרים פרטיים שקיבלו אישור מהבורסה לסחור בין כתליה. האדם הפרטי הרוכש מניות דרך הבנק או דרך הברוקרים ישלם להם עמלת שירות.

איך מתנהל המסחר בבורסה?

המסחר בבורסה מתנהל באמצעות מערכת ממוחשבת. בפתיחת יום המסחר זורמות אל המערכת הוראות קנייה ומכירה. שווי המניה נקבע בהתאם לביקוש, אם יהיו יותר פקודות קנייה מאשר מכירה, מחיר המניה יעלה ולהיפך. במשך יום המסחר יש מספר שלבים, שלב הפתיחה, שלב הרצף, ושלב הנעילה. שלב הרצף הוא השלב שבו מתבצע המסחר בין הקונים למוכרים, לכל עסקה מתנהל משא ומתן נפרד וכל עסקה יכולה להיסגר במחיר אחר.

האם השקעה באגרות חוב היא השקעה סולידית?

אגרות חוב נחשבות להשקעה סולידית יחסית למניות, אך גם בהן יש סיכונים. הסיכון העיקרי הוא החשש שמא מנפיק האיגרת לא יוכל לעמוד בהתחייבויות למשקיעים. ככל שהסיכון גדל, המשקיעים ידרשו תשואה גבוהה יותר ושער האג"ח ירד. באגרות חוב ממשלתיות הסיכון נמוך הרבה יותר מאחר והחשש שהממשלה לא תוכל לעמוד בהתחייבות שלה הוא נמוך מאוד.

האם יש מניות בטוחות יותר להשקעה?

 כל מי שמחזיק במניות של חברה הוא שותף בה וכל חברה עלולה להיקלע לקשיים כלכליים. כאשר החברה מגיעה למצב של חדלת פירעון, המשקיעים עלולים לאבד את כספם. יחד עם זאת גודל החברות או תחום העיסוק שלהן יכול להפוך את ההשקעה בחברה לבטוחה יותר.

מהי הנפקה?

כאשר החברה זקוקה למשאבים כספיים כדי להרחיב את פעולתה היא יכולה לפנות לבנק לבקש הלוואה או לגייס הון בבורסה באמצעות הנפקת חלק ממניות החברה לציבור הרחב. אפשר לגייס הון באמצעות הנפקה של מניות, אגרות חוב או אופציות. 

מהי הוראה מותנית?

הוראה מותנית היא פקודה של מכירה או קנייה שנשלחת לבורסה ומותנית במילוי התנאים שאותם הגדיר המשקיע. הפקודה ממתינה במחשבי הבנק ורק כאשר התנאי שהוגדר יתקיים, היא תופעל.

שוק ההון והבורסה - שאלות ותשובות 543שוק ההון והבורסה - שאלות ותשובות

פרסומים חדשים בבלוג

שוק ההון והבורסה - שאלות ותשובות
שוק ההון והבורסה - שאלות ותשובות
השקעות
שניים עשר מושגים של שוק ההון שכדאי להכיר
שניים עשר מושגים של שוק ההון שכדאי להכיר
השקעות
שמונה טיפים מנצחים שכל משקיע מתחיל חייב לקרוא
שמונה טיפים מנצחים שכל משקיע מתחיל חייב לקרוא
השקעות