החיסכון

החיסכון הוא המרכיב הגדול יותר של כספי הפרמיה.

כספי החיסכון מושקעים ע"י חברת הביטוח באמצעות גופים שונים, בשוק ההון, בלשון בני אדם: הבורסה.

בניגוד גמור לקרן פנסיה שיושבת לה בנחת ומקבלת תשואה מובטחת וידועה אבל קבועה, החיסכון בביטוח מנהלים מושקע בשוק ההון החופשי והוא חשוף לתנודות הפוקדות את השוק הזה.

לכן נקראות הפוליסות מהסוג הזה: "פוליסות משתתפות ברווחים".

רוצה לומר: שמנו את הכסף שלך בבורסה: אם הרווחנו, אתה הרווחת, אבל, וזה אבל גדול וחשוב, אם הפסדנו גם אתה הפסדת!

בעצם אפשר לקרוא לפוליסה "משתתפת בהפסדים", אך הכי נכון לזכור שהיא "משתתפת ברווחים ובהפסדים".

רגע!!! אל תיבהל ותפסיק להזיע.

זה לא אומר שהכסף שאתה חוסך כל ימיך בביטוח מנהלים עומד לרדת לטמיון!

כידוע אם אין סיכון אין גם סיכוי, והשקעה בשוק ההון מסוכנת אמנם הרבה יותר מקניית אג"ח מובטחות מהאוצר, אך היא טומנת סיכוי לרווח גבוה יותר מהתשואה הקבועה של אלו.

זאת ועוד, בדיקה של שוק ההון על ציר הזמן, לטווחים ארוכים, מראה תמיד תשואה גבוהה יותר מאפיקי השקעה סולידיים, והרי אנו מדברים פה בדיוק על השקעה לטווחים ארוכים: עד גיל הפנסיה!

רגע!!! אל תשמח ותפסיק לנשק את האישה.

אולי בדיוק בחמש השנים שלפני פרישתך יהיו זעזועים חמורים בשוק ההון? לנגד עיניך תראה איך כספך מניב תשואה שלילית. אולי תצטרך למשוך כספים מהתוכנית באמצע חייה ודוקא לפני זה תיפול הבורסה?

בקיצור זה משחק החיים: יש מי שמעדיף לא להסתכן, ללכת על בטוח  ולהסתפק ב-4.6% של האוצר, ויש מי שלא נלחץ, מסתכן במידה וקוטף את הפירות העסיסיים יותר, או החמוצים יותר.

  • לא צריך להיבהל יותר מדי. חברות הביטוח לא יכולות להשקיע יותר מ-25% מכספי הפוליסות במניות. רוב הכסף מושקע באגרות חוב (לא מובטחות אבל סולידיות).

 

אז על מה מתבססת תחזית התשואה של חברות הביטוח?

אם המצב כה נזיל, איך אפשר לחשב את התשואה העתידית על הכסף בחיסכון? בקרן פנסיה התשואה ידועה ואפשר לתכנן קדימה, אבל מה קורה בביטוח מנהלים?

האמת היא שאי אפשר לדעת. אבל אפשר לחשב תשואה הגיונית ואת זה עושים.

התשואה לפיה רצוי ומומלץ לחשב את הכספים שיצטברו בחיסכון היא 2.5% לשנה.

רוב סוכני הביטוח בבואם לשכנע אותך לקנות פוליסת ביטוח פנסיוני: ביטוח מנהלים ודומיו, יציגו בחישוביהם תשואה צפויה של 2.5%, אך לצערנו קיימים גם סוכנים שמחשבים את הסכומים שייצברו בשבילנו לפנסיה על בסיס תשואות מופרזות: בדוק אם לא מנסים לדפוק אותך, אם ניסו: זרוק את הסוכן מהמדרגות.

 

מה קורה עם הרווחים?

חברת הביטוח גובה דמי ניהול קבועים בשיעור 0.6% מהכספים ללא קשר אם היו רווחים או לא, ועוד 15% מהתשואה הריאלית (סך התשואה בניכוי שיעור עליית האינפלציה) של כל שנה.

שאר הרווחים מתווספים לכספי החיסכון וצוברים תשואה בשיטת הריבית דריבית.

אם לדוגמא, הניבו הכספים בתוכנית חברת הביטוח תשואה ברוטו של 4.6% (התשואה שמקבלים בוודאות בקרן פנסיה, זוכר?) ולצורך העניין נניח שאין אינפלציה, התשואה מבחינתך תהיה:

0.6% (ניהול) – 4.6% = 4%, ומזה ינוכו 15% כלומר בשורה התחתונה: 3.4%.

נושאים נוספים

Loading data ...
Coin Compare
View chart compare
View table compare
שינוי גודל פונט
ניגודיות