בורסת ניו-יורק

זירת מסחר

רקע

הבורסה של ניו- יורק ממוקמת ברחוב וול-סטריט המפורסם.

המסחר מתנהל עפ"י שיטת המכירה הפומבית (יוסבר בהמשך) כאשר שיטת המסחר לא השתנתה מהותית מעל ל- 100 שנה. המסחר בני"ע מתנהל בין 9:30 בבוקר ל- 16:00 (16:30 ל-23:00 לפי שעון ישראל). 

חוט השדרה של הבורסה הם "בעלי הבסטות" הנקראים ספציאליסטים (Specialists). כל ספציאליסט הוא מעין סוכן בלעדי במניותיהן של מספר חברות הפועל בד"כ כמתווך בין סוחרי הבורסה (ברוקר של הברוקרים). המסחר באותן מניות מתבצע רק באמצעותו, בתוככי הבסטה שלו, הממוקמת בתוך אולמות המסחר של הבורסה. לסחור בבורסה יכולים רק "סוחרים" בעלי מעמד של חברי בורסה. חברי בורסה אלו הם בד"כ חברות ברוקרים.

בבורסה של ניו- יורק ישנם כ- 1300 חברי בורסה. מספר זה קבוע. לכן מי שרוצה להיות חבר בורסה צריך למצוא חבר שיסכים למכור לו את המקום.

כל פקודה מצד הציבור מתגלגלת בסופו של דבר למשרדו של חבר בורסה (ברוקר) כלשהו, ומשם לשליחו באולם המסחר. כאשר השליח מקבל פקודה כלשהי הוא בא איתה ל"בסטה" המתאימה, ומוסרה לספציאליסט. המסחר בבסטה מתבצע עפ"י שיטת המכירה הפומבית. הספציאליסט מכריז עליה במעמד כל הברוקרים המתקהלים בסביבה, מתוך מטרה להשיג עבורה את המחיר הטוב ביותר באותה עת. אם פקודה מלווה בהגבלות שער כלשהן הספציאליסט מקפיד לא לחרוג מהן. כאשר יש קושי במציאת פרטנר לעיסקה וכתוצאה מכך עלולה להתבצע עיסקה במחיר לא סביר לאותם תנאים (עלייה חזקה או ירידה תלולה) מצפים שהספציאליסט ימנע זאת ע"י כך שיפעל מטעם עצמו ולא כמתווך, דהיינו יקנה ני"ע עבור עצמו או ימכור ני"ע מהמלאי שברשותו – לפי העניין.

נדגים מהלך של שתי פקודות. פקודת מכירה ופקודת קנייה.

  • פקודת מכירה – הספציאליסט מקבל פקודה למכירת 100 מניות "פורד". הוא מכריז על הפקודה וממתין להצעות. ברוקר שיציע את המחיר הגבוה ביותר יזכה במניות.
  • פקודת קנייה – הספציאליסט מקבל פקודת קנייה ל- 100 מניות "טבע". מי שיציע למכרן במחיר הנמוך ביותר יועדף.

כאשר הפקודות הן בכמות של 1,000 או 10,000 מניות, הספציאליסט יציע אותן ברצף במנות של 100 מניות. לאחר שימכור או יקנה מנה יציע לאחריה את המנה השנייה, וכך עד לגמר המנות.

כדי הספציאליסט יוכל לפעול עבור עצמו הוא צריך להחזיק במלאי ני"ע שעליהן הוא אחראי. אין כללים לגבי מידת ההתערבות הנדרשת בכל מצב, אך במהלך השנים התגבשו מספר דפוסי התנהגות מקובלים.

הרווח של הספציאליסטים נובע מעמלות שהם גובים על כל פעולה וכן מפעולות הקנייה והמכירה שהם מבצעים עבור עצמם, שכן ברוב המקרים הם קונים בזול ומוכרים ביוקר. בזמן ירידות חדות בבורסה עלול הספציאליסט להפסיד כסף רב. באוקטובר 1987 נרשמו ירידות חדות בבורסה של ניו- יורק היות ולא נמצאו קונים, הספציאליסטים קנו מניות רבות והפסידו כסף רב.

לספציאליסט מותר לבצע קנייה ומכירה של מניות רק אם במחיר המוצע על ידו אין סוחרים אחרים המוכנים לבצע את הפעולה. חוק זה נועד להבטיח את הגינות המסחר.

פקודות קנייה ומכירה בסכומים קטנים מאוזנים ע"י מחשב (במתכונת הנהוגה בישראל).

הבורסה למתחילים

תוכן עניינים

נושאים נוספים

Loading data ...
Coin Compare
View chart compare
View table compare
שינוי גודל פונט
ניגודיות