שלב ב': שלב הרצף (9:45-16:45)

שלב הרצף

לאחר פרסום שער הפתיחה בשעה 9:45 מתחיל המסחר בשלב ב'. שלב זה מתאפיין ב-4 דברים: 

  1. מסחר דו- צדדי- המסחר מתבצע בין קונה אנונימי יחיד כלשהו למוכר אנונימי יחיד כלשהו. לגבי כל עסקה מתנהל מו"מ נפרד לגבי מחיר העסקה (במידה ואין הסכמה לגבי המחיר, העסקה לא מבוצעת). העסקה שלאחריה יכולה להסתיים במחיר שונה. 
  2. מסחר סימולטני- בכל ני"ע שלגביו יש קונה ומוכר- מתנהל מסחר. בו זמנית יכולות להיסחר מאות מניות. 
  3. מסחר רציף- משקיעים יכולים להזרים פקודות בכל שעות המסחר. בשלב זה יכול המשקיע להגיב מיידית לשינוי השערים המתרחש במהלך שעות המסחר.
  4. גודל הפקודה- מינימום שווי פקודה בגין ני"ע כלשהו הוא היום כ-2,000 ש"ח (במניות מעו"ף כ-4,000 ש"ח). השווי המינימלי נקרא גם "מנה".
  5. גרירת פקודות- בנוסף לקבלת פקודות חדשות (אותם אפשר להעביר לכל אורך השלב) מתווספות כל פקודות ה"לימיט" ופקודות ה-"מארקט" שלא התבצעו ב-"שלב הפתיחה".
  6. מגבלות לשינוי במחיר- אין הגבלות לשינוי במחירי המניות. 

מהלך המסחר

על מסך המחשב (כמו בסניף הבנק) מתפרסמים בכל עת נתונים המתייחסים למסחר בכל מניה.

הבורסה מפרסמת בכל עת את שלוש העסקאות האחרונות שבוצעו במניה. כמו כן, מתפרסמים שעריהן של שלוש פקודות הקנייה בהגבלות השער הקרובות ביותר לשער העסקה האחרונה (אם ישנן), וכן שלוש פקודות המכירה בהגבלת השער הקרובות ביותר לשער העסקה האחרונה.

שערי הפקודות בהגבלת שער נלקחים מספר הפקודות.

דוגמא למסחר בשלב הרצף במניית "בזק" ששערה האחרון 1,260:

אם בשעה 10:30 מעביר יוני פקודה לסניף הבנק שלו למכור 100 מניות "בזק" בשער של 1,260, הפקודה מועברת לבורסה ונרשמת במחשב (ב"ספר הפקודות"). אם מאותו זמן ועד 16:45 (זמן הסיום של שלב הרצף) יבקש משקיע כלשהו לקנות 100 מניות "בזק" בשער של 1,260, אז תבוצע העסקה.

העסקה תבוצע גם אם תהיה פקודה לקנייה של 100 מניות "בזק" במחיר של יותר מ-1,260, לדוגמא 1,300, (אם הוא מוכן לקנות במחיר של 1,300, בוודאי יהיה מוכן לקנות במחיר של 1,260 בלבד).

שער הנעילה

שער הנעילה בכל ני"ע נקבע לפי ממוצע שערי העסקאות שבוצעו ב-30 הדקות האחרונות של המסחר (מ-16:15 עד 16:45), ובלבד שהמחזור המצטבר באותן 30 דקות הוא לפחות 100,000 ש"ח.

אם לא בוצעו עסקאות בהיקף כזה בחצי השעה האחרונה אז שער הנעילה נקבע על סמך עסקאות קודמות.

אם לא היו כל עסקאות בשלב הרצף, שער הפתיחה הופך להיות גם שער הנעילה. 

הפסקת מסחר במניה

כאשר במהלך המסחר מתקבל מידע מהותי חדש על מניה כלשהי, כגון: דו"חות כספיים, חילופי בעלות או עסקאות חשובות, הבורסה בד"כ מפסיקה את המסחר במניה בשלב הרצף לכ-45 דקות. במהלך 45 דקות אלו חוזרים למסחר במתכונת של שלב הפתיחה (שלב א'), מתעדכנים שערים תיאורטיים ונקבע שער פתיחה חדש. לאחר קביעת שער הפתיחה החדש מתחדש המסחר במניה.

המטרה היא לאפשר לכל הפעילים לקרוא ולנתח את המידע החדש. 

עסקה מחוץ לבורסה

כל אדם רשאי לבצע עסקת מניות מחוץ לבורסה. בפועל עסקאות אלו נעשות בעיקר כאשר הצדדים רוצים להחליף ביניהם כמות גדולה של מניות (כדי לחסוך בעמלות) ובמחיר שסוכם ביניהם (ולא במחיר בו המניה נסחרת בבורסה). עסקאות אלו חייבות בדיווח לבורסה, והן מתפרסמות על ידה.

בעמודים הבאים יופיעו 5 דוגמאות שונות למסחר בשלב הרצף, כאשר הדוגמא האחרונה מתייחסת לקביעת שער הנעילה:

דוגמא לקביעת שער הנעילה. בדוגמא בין 16:15 ל-16:45 מבוצעת רק עסקה אחת בהיקף העולה על 100,000 ש"ח.

הבורסה למתחילים

תוכן עניינים

נושאים נוספים

Loading data ...
Coin Compare
View chart compare
View table compare
שינוי גודל פונט
ניגודיות