שאלה 1
בלול תרנגולות מסויים 40% מהביצים הן בגודל 1 והשאר בגודל 2. בתוך תבנית ביצים מסודרות 30 ביצים שנבחרו באופן מקרי מלול זה.
- מהי ההסתברות שיהיו בתבנית בדיוק 15 ביצים בגודל 1?
- מהי ההסתברות שיהיו בתבנית לפחות 15 ביצים בגודל 1?
פתרון שאלה 1
הקדמה
כל בחירה של ביצה לשם הכנסתה לתבנית מהווה ניסוי. מכיוון ש- 40% מהביצים הן בגודל 1, ההסתברות להצלחה היא 0.4 וההסתברות לכשלון היא 0.6. אנו מבצעים 30 ניסויים זהים.
סעיף א'
חישוב ההסתברות לקבל בדיוק 15 הצלחות
- חישוב מספר הצירופים האפשריים: 155,117,520
- חישוב ההסתברות של צירוף אפשרי בודד: 0.4^15 * 0.6^15 = 5.049 * 10^-10
- הפתרון: 155,117,520 * 5.049 * 10^-10 = 0.0783
סעיף ב'
- בדיקת קיום התנאים לדמיון עם התפלגות נורמלית
- תנאי 1: 12 = 30 * 0.4 . התנאי מתקיים כי 5 < 12 .
- תנאי 2: 18 = 30 * 0.6 . התנאי מתקיים כי 5 < 18.
- חישוב התוחלת, השונות וס"ת
- התוחלת: 12 = 30 * 0.4
- השונות: 18 = 30 * 0.6
- ס"ת: 2.683 = sqrt(7.2)
- תקנון הערך 15: (15-12)/2.683 = 1.1
- מציאת השטח שמשמאל ל- 15, ע"י חיפוש ציון התקן 1.1 בטבלת ההתפלגות הנורמלית. התוצאה 0.8643.
- מציאת השטח שמימין ל-15 (כי השאלה היא שיהיו לפחות 15 ביצים, כלומר מ-15 ומעלה): 0.1357 = 0.8643 – 1
לסיכום: ההסתברות שבתבנית יהיו לפחות 15 ביצים בגודל 1 היא (בקירוב) 0.1357.
שאלה 2
רמי ניגש למבחן שבו יש 10 שאלות. לכל שאלה יש 4 תשובות אפשריות שמהן רמי צריך לבחור את התשובה הנכונה. יש רק תשובה נכונה אחת לכל שאלה:
- אם רמי עונה על השאלות באופן מקרי, מה ההסתברות שהוא יענה נכון בדיוק על 2 שאלות?
- מהי התוחלת של מספר התשובות הנכונות? מהי השונות? מהי סטיית התקן?
- האם להתפלגות הבינומית הנ"ל יש דמיון להתפלגות נורמלית?
- מה ההסתברות שרמי יפתור לכל היותר 2 שאלות?
פתרון שאלה 2
הקדמה
כל תשובה במבחן מהווה ניסוי שבו:
- הסיכוי להצלחה הוא: 0.25.
- הסיכוי לכישלון הוא: 0.75.
- מספר הניסויים: 10.
סעיף א'
צריך לחשב הסתברות לקבלת ערך מסויים. לשם כך, ניעזר במחשבון:
- חישוב מספר הצירופים האפשריים: 45
- חישוב ההסתברות של צירוף אפשרי בודד: 0.25^2 * 0.75^8 = 0.006257
- הפתרון: 45 * 0.006257 = 0.2816
סעיף ב'
חישוב התוחלת: 10 * 0.25 = 2.5
משמעות התוחלת היא שבממוצע רמי יענה נכון על 2.5 שאלות (¼ מהשאלות).
חישוב השונות: 2.5 * 0.75 = 1.875
חישוב סטיית התקן: 1.369 = sqrt(1.875)
סעיף ג'
בחינת התנאים לדמיון:
- תנאי 1: 10 * 0.25 = 2.5 . התנאי לא מתקיים כי 5 > 2.5.
- תנאי 2: 10 * 0.75 = 7.5 . התנאי מתקיים כי 5 < 7.5.
המסקנה: אין דמיון. מספיק שאחד התנאים לא מתקיים כדי שלא ייווצר דמיון.
סעיף ד'
ההסתברות לפתור לכל היותר 2 שאלות שווה ל:
[ההסתברות לפתור בדיוק 0 שאלות + ההסתברות לפתור בדיוק 1 שאלה + ההסתברות לפתור בדיוק 2 שאלות].
לא נוכל להשתמש בקירוב להתפלגות הנורמלית, כי ראינו בסעיף ג' כי אין דמיון.
אבל, במקרה זה, החישוב הרגיל איננו כל כך ארוך.
את ההסתברות לפתור בדיוק 2 שאלות כבר חישבנו. התוצאה: 0.2816.
נחשב את שאר ההסתברויות (בעזרת מחשבון).
ההסתברות לפתור בדיוק 1 שאלה:
- חישוב מספר הצירופים האפשריים: 10
- חישוב ההסתברות של צירוף אפשרי בודד: 0.25^1 * 0.75^9 = 0.01877
- הפתרון: 10 * 0.01877 = 0.1877
ההסתברות לפתור בדיוק 0 שאלות:
- חישוב מספר הצירופים האפשריים: 1
- חישוב ההסתברות של צירוף אפשרי בודד: 0.25^0 * 0.75^10 = 0.0563
- הפתרון: 1 * 0.0563 = 0.0563
נסכם את ההסתברויות להצלחה ב-0 שאלות, ב-1 שאלה, וב-2 שאלות:
0.0563 + 0.1877 + 0.2816 = 0.5256
ולכן, ההסתברות שרמי יפתור לכל היותר 2 שאלות היא 0.5256.