ארנונה 2026

ארנונה בכפר סבא — כל התעריפים

דירה של 100 מ״ר באזור 1 בכפר סבא משלמת 4,742 ₪ בשנה — מהתעריפים הנמוכים בקבוצה, וכשליש מהחשבון המקביל בהרצליה השכנה.

4 דק׳ זמן קריאה · עודכן ספטמבר 2026

כפר סבא בונה את הטבלה שלה על ארבע מדרגות שטח לכל סוג, וזו הטבלה המורכבת ביותר לחישוב מבין 20 הערים. שלוש המדרגות הראשונות הן מדרגות סף — כל השטח בתעריף המדרגה — והרביעית, מ-141 מ״ר ומעלה, היא היחידה שמחייבת רק את העודף. הצו לא מגדיר איך שתי השיטות מתחברות זו לזו, ולכן המחשבון אינו מחשב את כפר סבא: עדיף להציג את הטבלה מאשר לנחש מספר.

התעריפים לפי צו הארנונה של כפר סבא לשנת 2026

התעריפים שלהלן נבדקו מול הצו ב-13.8.2026.

הצו המלא (PDF)

המחשבון — לפי הצו של כפר סבא

בוחרים אזור, סוג בניין ושטח, ומקבלים את החשבון השנתי ואת התשלום הדו-חודשי.

כמה זה יוצא באמת

לדירה של 100 מ״ר חלה המדרגה "עד 100 מ״ר (מהמטר הראשון)", ושם החשבון חד-משמעי — כל השטח בתעריף המדרגה.

דירה של 100 מ״ר באזור היקר (1)

4,742

לשנה · 790 ₪ בכל תשלום דו-חודשי

דירה של 100 מ״ר באזור הזול (2)

4,286

לשנה · 714 ₪ בכל תשלום דו-חודשי

החשבון הוא לפי הצו בלבד. השטח שנרשם בעירייה והסיווג בפועל הם שקובעים את השובר, ושניהם ניתנים לבדיקה ולערעור.

כמה עולה לגור בכפר סבא — הארנונה, השכר ומחיר הדירה ביחד

תושב כפר סבא הממוצע מרוויח 17,222 ₪ בחודש, ודירה ממוצעת בעיר עולה כיום 2.94 מיליון ₪ — כלומר 14.2 שנות-שכר מלאות בין המשכורת לדירה, עוד לפני שנוגעים בארנונה.

שכר חודשי ממוצע בכפר סבא

17,222

כלל בעלי-הכנסה, למ"ס · שנת-מס 2023

מחיר דירה ממוצע בכפר סבא

2.94 מיליון ₪

למ"ס · רבעון אפריל–יוני 2026

שנות-שכר לדירה בכפר סבא

14.2

מחיר דירה ממוצע ÷ שכר שנתי ממוצע ברוטו

כמה מהמשכורת הולך לארנונה

הארנונה השנתית לדירת 100 מ"ר באזור היקר בכפר סבא היא 4,742 ₪ (ראו למעלה) — 0.28 משכורות חודשיות של תושב העיר.

שכר: סקר הכנסות, רשות המסים/למ"ס — שנת-מס 2023 · מחיר-דירה: הלמ"ס, הודעת "שינוי במחירי שוק הדירות", רבעון אפריל–יוני 2026 · ארנונה: הצו העירוני שלמעלה. תאריך-בדיקה 3.9.2026.

טבלת התעריפים

שיטת המדידה בכפר סבא: ברוטו

השטח נמדד לפי מידות חוץ — עובי הקירות נכנס לחשבון, ואיתו קירות פנים וחוץ, חדרי כניסה, חדרי מדרגות. זה אומר שאותה דירה פיזית נספרת כאן כגדולה יותר מאשר בעיר שמודדת נטו, ולכן תעריף למטר אחד לא אומר כלום בלי לדעת באיזו שיטה נמדד המטר.

המקור: צו הארנונה, עמוד 3.

תעריפי המגורים בכפר סבא — ₪ למ"ר לשנה

סוג הבניין מדרגת שטח 1 2 3
א עד 65 מ"ר 43.22 42.86 44.30
עד 100 מ"ר (מהמטר הראשון) 47.42 42.86 44.30
עד 140 מ"ר (מהמטר הראשון) 61.74 50.52 53.01
מ-141 מטר ומעלה (מהמטר ה-141 ומעלה) 50.90 42.86 44.30
אא עד 65 מ"ר 48.19 42.86 44.30
עד 100 מ"ר (מהמטר הראשון) 52.60 42.86 44.45
עד 140 מ"ר (מהמטר הראשון) 67.62 54.57 57.33
מ-141 מטר ומעלה (מהמטר ה-141 ומעלה) 56.87 43.81 46.00
בית אבות עד 65 מ"ר 66.74 (בכל אזור)
עד 100 מ"ר (מהמטר הראשון) 66.74 (בכל אזור)
עד 140 מ"ר (מהמטר הראשון) 66.74 (בכל אזור)
מ-141 מטר ומעלה (מהמטר ה-141 ומעלה) 66.74 (בכל אזור)

סעיף 1 — ארבע מדרגות-שטח לכל סוג. שלוש המדרגות הראשונות ("עד 65", "עד 100 מהמטר הראשון", "עד 140 מהמטר הראשון") הן מדרגות-סף: כל השטח בתעריף המדרגה. המדרגה הרביעית היא היחידה שהיא עודף שולי: "מ-141 מטר ומעלה (מהמטר ה-141 ומעלה)". זהו שילוב שאין לו ערך חוקי אחד בשדה, ולכן הסוגים מסומנים כלא-מוכרעים: הם מוצגים בטבלה במלואם ואינם נכנסים למחשבון. המספרים עצמם מאשרים את הקריאה — התעריף של 141+ נמוך מזה של 140, מה שמתיישב רק עם חיוב העודף בלבד. בבית אבות כל ארבע המדרגות זהות, ולכן הוא תעריף אחיד ונכנס לחשבון.

שורה שפרושה על כל העמודות היא שורה שהצו כתב פעם אחת לכל האזורים, ותווית האזור שלו מופיעה בתוכה.

מחסן וחניה

מחסן ביתי

סיווג תעריף (₪ למ"ר לשנה)
מחסן 42.32

התעריף חל על בכל אזור.

חניה וחניון

סיווג אזור תעריף
חניה במגורים בעלת 3 קירות (בחזקת מחזיק אחד) בכל אזור 42.32
חניון לא מקורה בתשלום בכל העיר 42.80
חניון מקורה בתשלום בכל העיר 42.80

תא עם מקף — לשילוב הזה אין תעריף בצו.

הנחות

הנחות תשלום מראש והוראת קבע

  • הוראת קבע בבנק — 0%
    הצו קובע במפורש: "לא תחול הנחה בתשלומי ארנונה כללית למחזיק שנתן הוראת קבע לתשלום הארנונה הכללית (תקנה 3)"
  • תשלום שנתי מראש — 0%
    הצו קובע במפורש: "לא תחול הנחה… למשלמים מראש (תקנה 13, תקנות הסדרים במשק המדינה (ארנונה כללית ברשויות המקומיות))"

הנחות לפי זכאות

  • הנחות ופטורים לפי תקנות ההסדרים 1993 — בשיעור המרבי הקבוע בדין
    סעיף 7 בצו — הנחות בשיעור המרבי הקבוע בדין; לצו יש מבחני-משנה מקומיים לדירות מעל 140 מ"ר: מבחן משנה א' (נפשות/שטח) ומבחן משנה ב' (הכנסה חודשית ברוטו) — העומד במבחן ב' זכאי לשיעור המרבי. אין בצו הנחת אזרח ותיק מקומית נפרדת

מתי משלמים

  • המועד לתשלום הארנונה הכללית — 14 בינואר 2026
    סעיף 2 — בכפוף לחוק הרשויות המקומיות (ריבית והפרשי הצמדה על תשלומי חובה) התש"ם-1980
  • הסדר תשלומים דו-חודשי — 14.1 · 14.3 · 14.5 · 14.7 · 14.9 · 14.11 · 6 תשלומים
    סעיף 3 — 6 תשלומים דו-חודשיים צמודים
  • מועד חיוב הארנונה הכללית — 1 בינואר 2026
    סעיף 1 במועדי התשלומים

לאן הולך הכסף שלך

כפר סבא ניהלה בשנת 2024 תקציב של כ-1.15 מיליארד ₪. מכל שקל שנכנס לקופת העירייה, ומכל שקל שיצא ממנה — הנה לאן הוא הגיע בפועל.

מאיפה מגיע הכסף של העירייה

מקור ההכנסה אחוז מכלל ההכנסות
הכנסות עצמיות (ארנונה, אגרות ותשלומי תושבים) 65.9%
מענק ממשרד החינוך 25.8%
מענק ממשרד הרווחה 7.5%
מענקי איזון ופיתוח 0.1%
מקורות אחרים 0.7%

כ-65.9% מהתקציב מגיעים מהעירייה עצמה (ארנונה, אגרות ותשלומים) — כל השאר הוא מענקים ממשלתיים.

לאן הוא הולך

יעד ההוצאה אחוז מכלל ההוצאות
פעולות כלליות (תחזוקה, תשתיות ושירותי-עירייה) 27.0%
שכר עובדי העירייה (מנהלה כללית) 13.7%
שכר עובדי חינוך 28.9%
פעולות חינוך (לא-שכר) 15.6%
פעולות רווחה (לא-שכר) 8.3%
שכר עובדי רווחה 2.5%
פרעון הלוואות 3.8%
מימון (ריבית והוצאות מימון) 0.2%

חינוך ורווחה יחד (שכר ופעולות) מהווים כ-55.3% מהוצאות העירייה.

פצל לי את החשבון

כמה העירייה באמת גובה

מהחיוב של 2024

92.8%

נגבו בפועל

מפיגורים משנים קודמות

50.1%

נגבו בשנת 2024

שני המספרים מודדים דברים שונים: הראשון הוא שיעור הגבייה מהחיוב השוטף של השנה. השני הוא שיעור הגבייה מחובות שהצטברו בשנים קודמות. אי אפשר לגזור מהם ציון אחד לתפקוד העירייה.

לפי הדוח הכספי המבוקר לשנת 2024, משרד הפנים.

סיכון הדרכים בכפר סבא

בחמש השנים האחרונות נרשמו בכפר סבא 21.8 תאונות לכל 1,000 תושבים. המדד הרשמי של משרד התחבורה מחלק את התאונות בשטח העיר ולא במספר התושבים — ולכן ערים צפופות נראות בו מסוכנות הרבה יותר ממה שהמספר לתושב מראה.

380נפגעי הולכי רגל
385נפגעים בני 0–19
109נפגעי כלים חשמליים

שלושת המספרים האלה הם הרלוונטיים לך. הולך רגל שנפגע בעיר הוא כמעט תמיד תושב שלה, וכך גם ילד או רוכב קורקינט. מספר התאונות הכולל, לעומת זאת, כולל גם כבישים חוצים שהנוסעים בהם אינם גרים כאן.

המקור סופר תאונות בתוך תחום השיפוט, מצטבר לחמש השנים האחרונות נכון לאפריל 2026 — משרד התחבורה והלמ"ס אינם מפרסמים את השנים המדויקות. עיר שעובר בה ציר בין-עירוני תקבל מספר גבוה יותר בלי שהסיכון לתושב שלה גבוה יותר. מקור: תאונות דרכים לפי רשות מוניציפלית, data.gov.il, המאגר עודכן 12.7.2026. תאריך-בדיקה 5.9.2026.

מה זה אומר עליך

כל עוד הדירה שלך עד 140 מ״ר, החשבון בכפר סבא פשוט: השטח כולו כפול תעריף המדרגה שבה אתה נמצא. מעל 140 מ״ר הצו נעשה עמום, ואם זה המצב שלך — שווה לבקש מהעירייה את פירוט החישוב בכתב ולהשוות אותו לטבלה.

לפני שאתה משלם

שתי שורות בשובר קובעות את כל החשבון: סיווג הבניין והשטח הרשום. שתיהן ניתנות לבדיקה מול הצו, ושתיהן ניתנות לערעור. ייתכן גם שמגיעה לך הנחה שלא ביקשת.

בדיקת זכאות להנחת ארנונה

מקורות

  1. צו הארנונה של כפר סבא לשנת 2026 (PDF)
  2. הנחות — עמ' 14, 15
  3. הסדרי תשלום — עמ' 16
  4. חניה — עמ' 4, 12
  5. מגורים — עמ' 4
  6. מחסן — עמ' 4

עמודים קרובים

גילוי נאות: התוכן באתר אינו ייעוץ פיננסי, פנסיוני, מסים או השקעות. החלטות פיננסיות אישיות מומלץ לקבל בליווי בעל מקצוע מוסמך.