פיננסים אישיים

מור גמל להשקעה עוקב מדדי מניות — יקר מהחציון

דמי הניהול במסלול עומדים על 0.67% מהצבירה, מעל חציון הענף של 0.61%, בעוד התשואה מתחילת השנה היא 8.12% לעומת חציון של 4.03%.

2 דק׳ זמן קריאה · עודכן ספטמבר 2026

התשובה בקצרה

0.67%

דמי הניהול במסלול עומדים על 0.67% מהצבירה, מעל חציון הענף של 0.61%, בעוד התשואה מתחילת השנה היא 8.12% לעומת חציון של 4.03%.

דמי הניהול מהצבירה במור גמל להשקעה – עוקב מדדי מניות · נכסי המסלול 125 מיליון ש"ח

זו קרן מחקת-מדד שאמורה להיות פשוטה וזולה, אבל דמי הניהול בה גבוהים מהחציון בקטגוריה. מצד שני, התשואה מתחילת השנה גבוהה כמעט פי שניים מהחציון.

דמי ניהול

0.67%

מהצבירה

תשואה מתחילת השנה

8.12%

יוני 2026

נכסי המסלול

125

מיליון ש"ח

תשואה מתחילת השנה — המסלול מול חציון הקטגוריה

מור גמל להשקעה – עוקב מדדי …8.12%חציון קופות הגמל להשקעה4.03%תשואה מתחילת השנה, אחוזים

המסלול הניב 8.12% מתחילת השנה, לעומת חציון של 4.03% בקופות הגמל להשקעה.
נטו לחוסך — מה נשאר אחרי דמי הניהול

7.45%

מתחילת השנה המסלול השאיר לחוסך 7.45% אחרי דמי הניהול מהצבירה — גבוה מנטו-החציון של קופות הגמל להשקעה ב-4.14 נקודות אחוז. נטו-החציון: 3.31%, מתוך 139 מסלולים.

החישוב: תשואה מתחילת השנה פחות דמי ניהול שנתיים מהצבירה · יוני 2026

!

מה זה אומר עליך

על צבירה של 300,000 ש'ח למשך 20 שנה, דמי ניהול של 0.67% מסתכמים בעלות של כ-40,200 ש'ח לאורך התקופה. זה המחיר שאתה משלם על ניהול המסלול — גם אם הוא עוקב אחרי מדד. השאלה שכדאי לשאול היא האם התשואה העודפת מול החציון מצדיקה בעיניך את הפער בדמי הניהול.

הפרדוקס של מסלול מחקה יקר מהחציון

מסלולים עוקבי-מדד נועדו להיות פשוטים וזולים — הם לא מנסים לבחור מניות אלא רק לעקוב אחרי מדד. לכן ההיגיון אומר שדמי הניהול בהם יהיו נמוכים מהחציון בקטגוריה.

במסלול הזה זה לא המצב. דמי הניהול עומדים על 0.67% מהצבירה, בעוד החציון בקטגוריית קופות הגמל להשקעה הוא 0.61% (על בסיס 139 מסלולים). כלומר משלמים כאן יותר מהאמצע, על מוצר שאמור להיות בין הזולים.

התשואה: מעל החציון, אבל תלוי מדד

מתחילת 2026 המסלול הניב 8.12%, לעומת חציון של 4.03% בקטגוריה (על בסיס 146 מסלולים). זה פער משמעותי לטובת המסלול הזה בטווח הקצר.

חשוב לזכור שמדובר במסלול עוקב מדדי מניות — התשואה שלו נגזרת ישירות מביצועי המדדים שהוא עוקב אחריהם. בשנים שבהן שוקי המניות יורדים, גם המסלול צפוי לרדת בהתאם, ואין כאן מנהל שמנסה לצמצם את הירידה.

מדד ערך
דמי ניהול מהצבירה 0.67%
דמי ניהול מההפקדה 0%
תשואה חודשית 6.49%
תשואה מתחילת השנה 8.12%
נכסי המסלול 125 מיליון ש"ח

מסלולים דומים — מי מוביל בנטו לחוסך

מסלול נטו לחוסך תשואה מתחילת השנה דמי ניהול מהצבירה
אינפיניטי גמל להשקעה עוקב מדדי מניות 22.53% 23.18% 0.65%
אנליסט מסלולית – קופת גמל להשקעה עוקב מדדי מניות 18.71% 19.31% 0.6%
מנורה מבטחים גמל להשקעה מסלול מניות סחיר 14.76% 15.35% 0.59%
מיטב גמל להשקעה עוקב מדדי מניות 14.74% 15.39% 0.65%
אלטשולר שחם חיסכון פלוס עוקב מדדי מניות 14.21% 14.77% 0.56%
מור גמל להשקעה – עוקב מדדי מניות — המסלול שבעמוד הזה 7.45% 8.12% 0.67%

חמשת המסלולים עם הנטו-לחוסך הגבוה ביותר בקופות הגמל להשקעה, לצד המסלול שבעמוד, נכון ליוני 2026. נטו לחוסך = תשואה מתחילת השנה פחות דמי הניהול השנתיים מהצבירה.

שאלות ותשובות

למה דמי הניהול גבוהים מהחציון אם זה מסלול מחקה?

אין לכך תשובה חד-משמעית מהנתון עצמו. דמי הניהול נקבעים על ידי בית ההשקעות, וכל גוף מתמחר את המסלולים שלו אחרת. הנתון היבש הוא ש-0.67% גבוה מחציון של 0.61% בקטגוריה.

מה המשמעות של נכסים בהיקף 125 מיליון ש'ח?

מדובר בהיקף נכסים קטן יחסית לקופות גמל להשקעה גדולות בשוק. גודל המסלול משפיע לפעמים על יעילות התפעול ועל היכולת של בית ההשקעות להוריד עמלות בעתיד.

האם זה מסלול טוב בשבילי?

זו החלטה אישית. כדאי להשוות את דמי הניהול (0.67%) מול מסלולים מחקי-מדד אחרים בקטגוריה, לבדוק אילו מדדים בדיוק המסלול עוקב אחריהם, ולשאול את עצמך האם רמת הסיכון של מסלול מנייתי מלא מתאימה לטווח ההשקעה שלך.

איך חושב המספר

הנתונים נלקחו מגמל-נט של רשות שוק ההון (data.gov.il), נכון ליוני 2026. חציון דמי הניהול מחושב על 139 מסלולים בקטגוריית קופות הגמל להשקעה, וחציון התשואה מתחילת השנה על 146 מסלולים. עלות דמי-הניהול ל-20 שנה מחושבת על בסיס צבירה קבועה של 300,000 ש'ח ו-0.67% בשנה.

המידע בעמוד זה הוא מידע כללי המבוסס על נתונים ציבוריים, ואינו ייעוץ פנסיוני, ייעוץ השקעות או תחליף לייעוץ אישי.

מקורות

  1. רשות שוק ההון — גמל-נט (data.gov.il) · הנתונים נמשכו ב-2026-08-05