סקירת מניה · TASEENRG.TA

אנרג'יקס

הסקירה עודכנה: 23/08/2026 · המידע לצרכי לימוד בלבד, לא ייעוץ השקעות · הסקירה נכתבה בעזרת בינה מלאכותית

מחיר נוכחי₪21.35נכון לסגירת המסחר האחרונה
שינוי יומי+1.43%לעומת יום המסחר הקודם
אין נתוני אנליסטים

הנתונים מראים כי אצל אנרג'יקס (ENRG.TA) הרווח הגולמי נותר גבוה (82.4%), אך הרווח התפעולי צנח ב-52% מ-404 ל-192 מיליון ₪ ושולי התפעול (רווחיות מהפעילות) קרסו מ-45% ל-25.2%.

במבט אחד

אותות מהירים

הסימנים החשובים לסריקה בשלוש שניות. ההסבר המנומק לכל אחד נמצא בהמשך ("השור מול הדוב").

נקודות אור

  • מרווח גולמי 105%

דגלים אדומים

    i

    מה החברה עושה ואיך היא מרוויחה

    אנרג'יקס (ENRG.TA) היא חברה הפועלת בתחום האנרגיה המתחדשת. בפועל, החברה מקימה ומפעילה מתקנים שמייצרים חשמל ממקורות נקיים — בעיקר שדות של פאנלים סולאריים (לוחות שקולטים אור שמש והופכים אותו לחשמל) וטורבינות רוח. הפעילות מתפרסת גם בישראל וגם בשווקים בחו"ל.

    אנרג'יקס מרוויחה בעיקר ממכירת החשמל שהמתקנים שלה מייצרים. מדובר לרוב בהכנסה חוזרת ולאורך זמן, שכן החברה מתקשרת בהסכמים ארוכי-טווח למכירת החשמל. כלומר, ככל שיותר מתקנים פועלים ומחוברים לרשת החשמל, כך גדל זרם ההכנסות. חלק מההכנסות מושפע גם מתנאי מזג האוויר ומרמת התפעול של המתקנים.

    לפי הנתונים, שווי-השוק של החברה (הערך הכולל של כל המניות) עומד על כ-12 מיליארד שקל. ההכנסות השנתיות האחרונות הסתכמו בכ-762 מיליון שקל, לעומת כ-898 מיליון שקל בשנה הקודמת — ירידה של כ-15.1%. הרווח הנקי היה כ-250 מיליון שקל לעומת כ-338 מיליון שקל (ירידה של כ-25.9%), והרווח התפעולי כ-192 מיליון שקל לעומת כ-404 מיליון שקל בשנה שקדמה (ירידה של כ-52.4%). הנתונים מוצגים לצורך הקשר בלבד.

    ניתוח AI בעברית

    תובנות

    מה שבולט במספרים, מוסבר בגובה-העיניים. כל תובנה מתארת את הנתונים — לא ממליצה לקנות או למכור.

    לשים לב-52%ירידה ברווח התפעולי

    צניחה חדה ברווח התפעולי ב-2025

    הרווח התפעולי צנח מ-404 מיליון ₪ ב-2024 ל-192 מיליון ₪ ב-2025, ירידה של 52%. שולי התפעול (Operating Margin) קרסו מ-45.0% ל-25.2%, כמעט בחצי, גם כשהרווח הגולמי נשאר גבוה יחסית (82.4%).

    נתון: רווח תפעולי FY2024: ₪404M → FY2025: ₪192M; Operating Margin FY2024: 45.0% → FY2025: 25.2%

    מה זה אומר עליך: פער כה חד בין שולי הרווח הגולמי לתפעולי נובע בדרך-כלל מזינוק בהוצאות תפעוליות (שיווק, מינהל, מו"פ) שלא השתקפו במחיר המכירה. במקרה של אנרג'יקס, זה יכול להעיד על השקעות חד-פעמיות בהרחבה או עלייה בעלויות קבועות שטרם התבטאו בהכנסות.

    לשים לב-15%ירידה בהכנסות

    ירידה בהכנסות אחרי שנת צמיחה

    ההכנסות ירדו מ-898 מיליון ₪ ב-2024 ל-762 מיליון ₪ ב-2025, ירידה של 15%, לאחר שהמטרה הקודמת הייתה צמיחה של 32% (682M→898M ב-2023-2024). מגמת הצמיחה התהפכה.

    נתון: הכנסות FY2023: ₪682M → FY2024: ₪898M (+32%) → FY2025: ₪762M (-15%)

    לשים לב85.4מכפיל רווח

    P/E גבוה מאוד יחסית לענף

    מכפיל הרווח (P/E) של אנרג'יקס עומד על 85.4, כלומר המשקיעים משלמים ₪85.4 על כל ₪1 רווח שנתי. זהו מכפיל גבוה במיוחד לחברה שהרווח שלה ירד ב-26% (338M→250M) בשנה האחרונה.

    נתון: Trailing P/E: 85.4; רווח נקי FY2024: ₪338M → FY2025: ₪250M (-26%)

    מה זה אומר עליך: מכפיל גבוה כזה בדרך-כלל משקף ציפיות לצמיחה עתידית חזקה או נכסים ייחודיים. כשהרווח יורד בפועל, הפער בין השווי לביצועים מצביע על כך שהשוק מתמחר תרחיש התאוששות או ערך נסתר בפורטפוליו של אנרג'יקס שטרם מתממש ברווחים.

    שולי רווח גולמי גבוהים למרות הירידה

    שולי הרווח הגולמי (Gross Margin) של אנרג'יקס עומדים על 82.4% ב-2025, ירידה מתונה מ-86.5% ב-2024. זה אומר שמכל שקל הכנסה, 82 אגורות נשארות אחרי עלויות ישירות – רמה גבוהה מאוד.

    נתון: Gross Margin FY2025: 82.4% (FY2024: 86.5%, FY2023: 85.8%)

    מה זה אומר עליך: שולי רווח גולמי מעל 80% מאפיינים לרוב עסקי תוכנה, רישוי או אנרגיה מתחדשת עם עלויות שוליות נמוכות (למשל הפעלת מתקני סולאר). ב-אנרג'יקס זה מצביע על מודל עסקי יעיל בייצור, אך הפער מול שולי התפעול מעיד שההוצאות העקיפות גדלו משמעותית.

    ניטרליאנליסטים

    אין כיסוי אנליסטים למניה

    אין אנליסטים המכסים את מניית אנרג'יקס. זה אומר שאין המלצות מסודרות, יעדי מחיר או דוחות מחקר ציבוריים שיכולים לתת הקשר לשווי השוק.

    נתון: Analysts count: 0; Label: אין נתוני אנליסטים

    שני הצדדים · הגרסה המנומקת

    השור מול הדוב

    שני הסיפורים שמספרים על המניה — בלי לקבוע מי צודק. ("שור" = מי שמאמין שתעלה, "דוב" = מי שחושש שתרד.)

    הטיעון לקנייה
    • רווחיות נטו נשמרת החברה סיימה את התקופה עם רווח נקי של כ-250 מיליון ש"ח, כלומר נותרה רווחית למרות הירידה מהשנה הקודמת.
    • היקף הכנסות משמעותי ההכנסות עמדו על כ-762 מיליון ש"ח, נתון המשקף פעילות עסקית בהיקף ניכר.
    • מרווח רווח נקי גבוה הרווח הנקי מהווה כ-33% מההכנסות, יחס גבוה יחסית שמעיד על מבנה עלויות מסוים.
    הטיעון נגד
    • ירידה בהכנסות ההכנסות ירדו ב-15.1% לעומת השנה הקודמת (מ-897 מיליון ל-762 מיליון ש"ח).
    • נפילה חדה ברווח התפעולי הרווח התפעולי (רווח מהפעילות העסקית לפני מימון ומס) צנח ב-52.4%, מ-404 מיליון ל-192 מיליון ש"ח.
    • שחיקה ברווח הנקי הרווח הנקי ירד ב-25.9% לעומת השנה הקודמת, מ-337 מיליון ל-250 מיליון ש"ח.
    • היעדר כיסוי אנליסטים אין נתוני אנליסטים זמינים (0 המלצות), כך שאין הערכות חיצוניות להשוואה מול ביצועי החברה.
    הנתונים המלאים

    הדאטה שמאחורי הפרשנות

    כל המספרים הגולמיים שעליהם נשענת הסקירה — גרף, דעת אנליסטים ונתונים פיננסיים.

    גרף מחיר — TradingView

    המספרים

    נתונים פיננסיים

    דוח רווח והפסד (3 שנים) הנתונים במיליוני ₪

    מדדFY2023FY2024FY2025רבעון 1 · 2026שינוי לעומת רבעון 1 · 2025
    הכנסות₪682₪898₪762₪1,170+411.3%
    רווח נקי₪258₪338₪250₪250+496%
    רווח גולמי₪585₪776₪628₪1,039+432.6%
    רווח תפעולי₪327₪404₪192₪600+509.3%
    שיעור רווח גולמי+85.8%+86.5%+82.4%
    שיעור רווח תפעולי+47.9%+45%+25.2%
    שיעור רווח נקי+37.9%+37.6%+32.8%
    הנתון הרבעוני מגיע מדוח כספי שאינו מבוקר, בעוד הנתונים השנתיים בטבלה למעלה מגיעים מדוח מבוקר.

    נתונים פיננסיים הנתונים במיליוני ₪

    מדדערך (מקור: Yahoo Finance, בשקלים)
    שווי שוק₪12,370.4
    מכפיל רווח (P/E)85.4
    תשואת דיבידנד1.87%
    טווח 52 שבועות₪12.36 – ₪29.07
    הדוח שכבר פורסם

    מה הראה הדוח האחרון

    הדוח האחרון של אנרג'יקס (ENRG.TA) הראה ירידה בשלושת המדדים המרכזיים לעומת השנה הקודמת: ההכנסות ירדו בכ-15% ועמדו על כ-762 מיליון שקל (לעומת כ-898 מיליון שקל).

    הרווח הנקי (הרווח שנשאר אחרי כל ההוצאות והמסים) ירד בכ-26% לכ-250 מיליון שקל, והרווח התפעולי (הרווח מהפעילות העסקית לפני מימון ומסים) ירד בכ-52% לכ-192 מיליון שקל.

    הנתונים מראים כי הרווח התפעולי הצטמצם בקצב חד יותר מההכנסות, כלומר ההוצאות התפעוליות שחקו חלק גדול יותר מהרווח בתקופה זו.

    הנתונים של אנרג'יקס לרבעון הראשון של 2026, בהשוואה לרבעון הראשון של 2025, מראים הכנסות של כ-1.17 מיליארד שקלים לעומת כ-229 מיליון שקלים — עלייה של 411.3%. הרווח הנקי (הרווח אחרי כל ההוצאות והמסים) עמד על כ-250 מיליון שקלים לעומת כ-42 מיליון שקלים, שינוי של 496.0%.

    סיכום עובדתי ורטרוספקטיבי של הדוח שכבר פורסם.

    ניתוח טכני

    ניתוח טכני מאת TradingView
    סיכום

    סיכום

    אנרג'יקס (ENRG.TA) היא חברת אנרגיה הפועלת בישראל. המניה נסחרת כיום בכ-21.35 שקל, עם תנודה קלה של 1.43% היום.

    בשנת 2025 חלה צניחה משמעותית בביצועים התפעוליים. הרווח התפעולי ירד בחדות מ-404 מיליון שקל ב-2024 ל-192 מיליון שקל ב-2025, ירידה של 52%. שולי התפעול (אחוז הרווח ביחס להכנסות) קרסו מ-45.0% ל-25.2%, כמעט בחצי. ההכנסות ירדו ב-15.1% בהשוואה לשנה הקודמת.

    גם כשהרווח הגולמי (ההכנסה לאחר הוצאות ישירות) נשאר גבוה יחסית ב-82.4%, הירידה החדה בשולי התפעול מעידה על עלייה משמעותית בהוצאות תפעוליות או בעיות ביעילות הייצור.

    לחברה אין כיסוי של אנליסטים בשוק כרגע, מה שאומר שמידע על תחזוקות עתידיות או הערכות שווי אינו זמין בקלות. השינוי הדרמטי בביצועים דורש ניטור קרוב לפי דוחות הרבעוניים והשנתיים.

    המידע באתר זה הינו לצרכי לימוד בלבד ואינו מהווה ייעוץ השקעות, המלצה או הצעה לרכישה או מכירה של ניירות ערך. ביצועי עבר אינם מעידים על ביצועי עתיד. כל החלטת השקעה היא באחריות הקורא בלבד.

    הסקירה נוצרה בעזרת בינה מלאכותית על בסיס נתוני שוק מ-Finnhub, ועלולה לכלול אי-דיוקים. אינה תחליף לבדיקה עצמאית.