0.65%
0.65% דמי ניהול מהצבירה גובה מסלול הפניקס השתלמות כללי, שמנהל נכסים בהיקף 24.3 מיליארד ש"ח.
הפער בדמי הניהול בין המסלול לחציון הוא 0.13 נקודות אחוז, והשאלה היא כמה זה באמת עולה לחוסך. דמי הניהול במסלול, 0.65%, גבוהים מחציון קרנות ההשתלמות שעומד על 0.52%. מנגד, התשואה מתחילת השנה במסלול היא 5.39% מול חציון של 4.39%, כך שהנטו לחוסך יצא 4.74% לעומת 3.88% בחציון.
דמי ניהול
0.65%
מהצבירה
תשואה מתחילת השנה
5.39%
יוני 2026
נכסי המסלול
24.3
מיליארד ש"ח
4.74%
מתחילת השנה המסלול השאיר לחוסך 4.74% אחרי דמי הניהול מהצבירה — גבוה מנטו-החציון של קרנות ההשתלמות ב-0.86 נקודות אחוז. נטו-החציון: 3.88%.
מה זה אומר עליך
על צבירה של 300,000 ש"ח, דמי ניהול של 0.65% בשנה מסתכמים בכ-39,000 ש"ח על פני 20 שנה. בשנה הנוכחית התשואה כיסתה את הפער בדמי הניהול: הנטו לחוסך יצא 4.74% מול 3.88% בחציון. עם זאת, מסלולים עוקבי מדדי מניות באותה קטגוריה הציגו נטו של 14.19% עד 25.45% באותה תקופה, כלומר ההבדל בין מסלול כללי למסלול מנייתי גדול בהרבה מההבדל בדמי הניהול.
מה מספרים המספרים על המסלול
המסלול גובה 0.65% מהצבירה, כשחציון דמי הניהול בקרנות ההשתלמות עומד על 0.52% לפי 223 מסלולים. זהו מסלול גדול: 24.3 מיליארד ש"ח נכסים.
בתשואות, המסלול רשם 5.39% מתחילת השנה, 45.2% בשלוש שנים ו-46.9% בחמש שנים. שימו לב שהמספר לחמש שנים כמעט זהה למספר לשלוש שנים: כמעט כל התשואה נצברה בשלוש השנים האחרונות, והשנתיים שקדמו להן כמעט לא הוסיפו. החודש האחרון היה שלילי, עם -0.63%. שילוב של תשואה חודשית שלילית עם תשואה חיובית מתחילת השנה הוא תמונה רגילה במסלול שמושקע בשוק ההון.
דמי ניהול לעומת בחירת מסלול
הפער בדמי הניהול בין המסלול לחציון קיים, אבל הפער המעניין יותר הוא בין סוגי המסלולים. מסלולים עוקבי מדדי מניות באותו טווח דמי ניהול, בין 0.46% ל-0.62%, השאירו לחוסך הרבה יותר השנה, כפי שאפשר לראות בטבלת המסלולים הדומים. ההבדל אינו בדמי הניהול אלא בתמהיל: מסלול עוקב מדדי מניות צמוד כמעט במלואו למדדי המניות, ואילו מסלול כללי מחזיק תמהיל רחב יותר של נכסים ולכן עולה פחות בשנה שבה מדדי המניות עולים חזק — וגם יורד פחות בשנה שבה הם יורדים.
| מדד | ערך |
|---|---|
| דמי ניהול מהצבירה | 0.65% |
| תשואה חודשית | -0.63% |
| תשואה מתחילת השנה | 5.39% |
| תשואה שלוש שנים | 45.2% |
| תשואה חמש שנים | 46.9% |
| נכסי המסלול | 24.3 מיליארד ש"ח |
מסלולים דומים — מי מוביל בנטו לחוסך
| מסלול | נטו לחוסך | תשואה מתחילת השנה | דמי ניהול מהצבירה |
|---|---|---|---|
| אינפיניטי השתלמות עוקב מדדי מניות | 25.45% | 26.07% | 0.62% |
| אנליסט מסלולית – קרן השתלמות עוקב מדדי מניות | 18.77% | 19.39% | 0.62% |
| מיטב השתלמות עוקב מדדי מניות | 14.84% | 15.4% | 0.56% |
| אומגה קרן השתלמות מסלול עוקב מדדי מניות | 14.39% | 14.85% | 0.46% |
| אלטשולר שחם השתלמות עוקב מדדי מניות | 14.19% | 14.78% | 0.59% |
| הפניקס השתלמות כללי — המסלול שבעמוד הזה | 4.74% | 5.39% | 0.65% |
שאלות ותשובות
למה התשואה החודשית שלילית אם התשואה מתחילת השנה חיובית?
התשואה החודשית במסלול הייתה -0.63%, ומתחילת השנה 5.39%. חודש בודד יכול להיות שלילי גם כשהתקופה המצטברת חיובית, כי המסלול מושקע בנכסים שמחיריהם משתנים מדי יום.
מה זה נטו לחוסך ולמה הוא נמוך מהתשואה?
הנטו לחוסך במסלול הוא 4.74%, לעומת תשואה של 5.39%. הנטו מציג את התשואה אחרי דמי הניהול מהצבירה, וכך מאפשר להשוות בין מסלולים בעלי דמי ניהול שונים. החציון של הנטו בקטגוריה הוא 3.88%.
האם זה מסלול טוב בשבילי?
אין תשובה אחת. שווה לבדוק שלושה דברים בעצמך: אילו דמי ניהול אתה משלם בפועל בקרן שלך מול 0.52% שהוא החציון בקטגוריה, אם אופי המסלול תואם את טווח הזמן שבו תיגע בכסף, ואם ההשוואה שאתה עושה היא מול מסלולים מאותו סוג. השוואה בין מסלול כללי למסלול עוקב מדדי מניות משקפת בעיקר הבדל ברמת החשיפה למניות, לא רק הבדל בניהול.
איך חושב המספר
הנתונים מרשות שוק ההון — מערכת גמל-נט (data.gov.il), נכון ליוני 2026, הנתונים נמשכו ב-5 באוגוסט 2026. דמי הניהול והתשואות מוצגים כפי שדווחו למערכת. חציון דמי הניהול חושב על 223 מסלולים בקטגוריית קרנות ההשתלמות, וחציון התשואה מתחילת השנה על 231 מסלולים. עלות דמי הניהול ל-20 שנה מחושבת בהנחת צבירה קבועה של 300,000 ש"ח ו-0.65% בשנה.
המידע בעמוד זה הוא מידע כללי המבוסס על נתונים ציבוריים, ואינו ייעוץ פנסיוני, ייעוץ השקעות או תחליף לייעוץ אישי.
מקורות
- רשות שוק ההון — גמל-נט (data.gov.il) · הנתונים נמשכו ב-2026-08-05